Video jest świetnym narzędziem komunikacji, ale z roku na rok, próg wejście jest coraz wyższy. Odbiorcy przyzwyczaili się do wysokich jakościowo treści i profesjonalnie zrealizowanych video.
Jednak nie oznacza to, że na rynku nie ma już miejsca dla nowych formatów. Epidemia udowodniła, że mimo wszystko, najważniejsza jest treść, a nie drogie narzędzia. Oglądamy dziesiątki webinarów nagranych przy pomocy tanich laptopowych kamerek. Jeżeli ktoś ciekawie mówi, to mimo trzeszczącego mikrofonu, po prostu go słuchamy.
Nie zmienia to faktu, że dobrze zrealizowane video zwiększa szanse wyróżnienia się i utrzymania uwagi odbiorcy. W tym artykule przedstawię Ci, jak budżetowo i z dużymi szansami powodzenia, podejść do video w organizacji pozarządowej.
Kluczowe pytania
Planując rozpoczęcie produkcji w video w organizacji pozarządowej np. publikowanego na YouTube lub Facebooku, odpowiedz sobie na kilka pytań. Ukierunkują Cię ona na to, jakiego sprzętu potrzebujesz, jakich kompetencji oraz jaki format będzie dla Ciebie najlepszy.
Podejmując praktycznie jakiekolwiek działania komunikacyjne, należy zastanowić się, kto będzie odbiorcą. Z video jest podobnie. Musisz możliwe precyzyjnie ocenić, kto będzie chciał oglądać Twoje filmy: ile ma lat, co tę osobę interesuje, jakie ma wykształcenie, w jaki sposób będzie oglądała Twoje video. Im precyzyjniej oszacujesz, kim są te osoby, tym łatwiej będzie Ci zbudować odpowiedni format.
O czym będę Twoje filmy – jeżeli do produkcji video chcesz podjeść na poważnie i publikować je regularnie, to musisz wiedzieć, po co je robisz. A tym bardziej Twoi widzowie muszą wiedzieć, czego mogą się spodziewać po Twoich filmach. Czy będziesz przeprowadzać wywiady z ekspertkami lub ekspertami? Pokazywać zwykłą pracę Twojej organizacji, bo zajmujecie się czymś nietypowym i ciekawym? A może będą to video-poradniki?
Oczywiście jest jeszcze wiele pytań dodatkowych, na które musisz sobie odpowiedzieć: ile masz funduszy, kto będzie się tym zajmował, ile macie w organizacji czasu itd. Ale kwestie organizacyjne pominę w tym artykule.
Kompetencje i cierpliwość
Jeżeli w Twojej organizacji nie ma nikogo, kto umie filmować, robić zdjęcia czy montować, to musicie się liczyć z przyswojeniem solidnej dawki wiedzy.
Możesz skorzystać z serii pięciu filmów, które zrealizowałem dla portalu ngo.pl. Omawiam w nich podstawowe kompetencje i umiejętności, które są niezbędne w realizacji video.
Miej na uwadze, że pierwsze produkcje mogą nie być najlepsze i mieć małą widownię. Ale nie zniechęcaj się tym. Żeby nauczyć się realizować video, trzeba próbować. A zbudowanie grona odbiorców wymaga czasu. Nie wchodząc w szczegóły algorytmów działających w social mediach, bo te omawiam w innych artykułach, musisz publikować filmy regularnie i liczyć się z tym, że nie będą one cieszyły się dużą widownią. Ta przychodzi dopiero po czasie.
Sprzęt i inne wydatki
Jak duże wydatki Cię czekają zależy od tego, co dokładnie planujesz zrealizować i czy masz już jakiś sprzęt na wyposażeniu. Na pewno niezbędnymi elementami będzie kamera, mikrfon/y i lampa/y.
Tutaj również zachęcam Cię do zapoznania się z filmem, który nagrałem dla ngo.pl. Tłumaczę w nim, jaki sprzęt i do czego jest potrzebny.
Ważne jest to, żeby nie przesadzać z wydatkami i kupić po prostu niezbędne rzeczy. Naprawdę bardzo wiele kwestii da się rozwiązać kreatywnością, która przy realizacji video jest niezbędna.
Nie zrażaj się
Jestem głęboko przekonany, że organizacje pozarządowe i odpowiedzialny społecznie biznes mają do zaoferowania znacznie ciekawsze treści video niż zwykłe korporacje. Barierą są oczywiście finanse. Jednak treści produkowane przez NGO niosą za sobą prawdziwą wartość, a nie pustą konsumpcję.
Dlatego nie zrażaj się pierwszymi trudnościami. Ludzie chcą oglądać, jak inni wokół nich czynią dobro i zmieniają świat. Po prostu analizuj błędy, poświęcaj czas na naukę i publikuj regularnie!