Dostępność strony internetowej, temat który frapuje wiele organizacji pozarządowych. Dobre zadbanie o dostępność nie jest proste. Poniżej przedstawię rozwiązanie, które nie załatwi sprawy, ale może być pierwszym prostym krokiem w dobrym kierunku.
Na wstępie zaznaczę, że jednym słusznym i poprawnym sposobem na zapewnienie dostępności strony internetowej jest stosowanie standardu WCAG 2.1. Wdrożenie go nie jest proste i wymaga dobrej znajomości WordPressa. Poniższa instrukcja jest tylko prostym rozwiązaniem, które może zwiększyć dostępność Twojej strony tylko dla części osób.
Sprawdź dostępność strony internetowej
Istnieje wiele narzędzi służących do testowania dostępności strony internetowej. Oczywiście nie są one idealne, to w końcu jest tylko oprogramowanie i może nie wykryć pewnych problemów, ale daje dobry obraz, jak daleko jest Twojej stronie do możliwości nazwania jej dostępną.
Jednym z takich narzędzi jest Wave. Możesz dam wkleić link do strony swojej organizacji i sprawdzić, na jakie błędy narzędzi zwraca uwagę.
Innym popularnym narzędziem jest Accessibility Checker, który działa na podobnej zasadzie.
Pierwsze kroki – narzędzie zwiększające dostępność strony internetowej
Przypomnę – ta wtyczka, nie załatwia sprawy, zapewnienie dostępności strony internetowej zgodnie z ustawą o dostępności wymaga wdrożenia standardu WCAG 2.1. Ale jeżeli nie masz środków na dostępność i dopiero planujesz ją wdrożyć, to to narzędzi może być przydatnym substytutem na okres przejściowy.
To będzie bardzo krótki opis, bo sprawa jest naprawdę bardzo prosta. Musisz wejść do Kokpitu swojej strony internetowej, oczywiście o ile jest ona zbudowana na WordPressie, bo tej platformy dotyczy ten poradnik.
Następnie wejdź do zakładki „Wtyczki” znajdującej się z panelu po lewej stronie. Kliknij na górze „Dodaj nową” i w polu wyszukiwania, znajdującym się po prawej stronie wpisz „accessibility”. Powinny pojawić Ci się liczne wtyczki, ale jak najbardziej polecam „One Click Accessibility”.
Wybierz „Zainstaluj”, a potem „Włącz”. Następnie ponownie skieruj się do panelu po lewej strony i znajdź zakładkę „Accessibility”. Najedź na nią i wybierz „Toolbar”.
Domyślnie wszystkie nazwy będą po angielsku (chyba, że już doszło do jakiejś aktualizacji). Zmień je na polskie zgodnie z poniższym zdjęciem.
I to wszystko! Twoja strona właśnie stała się bardziej dostępna, a wszystkie osoby z większymi wadami wzroku ją odwiedzające będą Ci wdzięczne.
Obserwuj mnie!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznej promocji w organizacji pozarządowej, obserwuj mnie Facebooku. Regularnie publikuję tam wpisy z mojego bloga oraz informuję o innych ciekawostkach z świata NGO!